img

Jaką rolę odgrywa anchor tekst w pozycjonowaniu strony?

W tekście umieszczonym na stronie internetowej można ukryć link, który poprowadzi odbiorcę do konkretnej strony. Taki odsyłający fragment tekstu jest zazwyczaj w jakiś sposób wyróżniony. Najczęściej stosowane jest podkreślenie albo inny kolor czcionki. Anchor tekst, bo o nim mowa, okazuje się bardzo istotny przy pozycjonowaniu strony.

Anchor tekst, a pozycjonowanie
Anchor teksty linkujące do strony są dla wyszukiwarek internetowych jednym ze wskaźników, na podstawie których strona jest rankingowana. Anchor teksty traktowane są po prostu, jako wyznacznik tematu danego serwisu. Oczywiście twórcy stron internetowych bardzo szybko zaczęli nadmiernie wykorzystywać anchor linki, by podnieść swoją pozycję w rankingach wyszukiwarek.

Dopiero aktualizacja algorytmu Pingwin z 2013 roku wprowadziła w tym zakresie pewne ograniczenia. Za nieuzasadnione i nadmierne używanie anchor tekstów grożą od tego momentu kary od Google. W ten sposób podjęta została walka z link buildingiem niskiej jakości. Strony internetowe, które wcześniej właśnie dzięki stosowaniu anchor tekstów wywindowały swoją pozycję w Google, zaczęły ją tracić.

Pozycjonowanie przeszło sporą metamorfozę. Zaczęła liczyć się jakość zdobywanych linków, a nie ich ilość. Dziś w pozycjonowaniu stawia się na różnorodność tekstów i przywiązuje się ogromną wagę do tego, aby linki przychodzące były ogólnie wartościowe.

Optymalizacja anchor tekstów
Stosując anchor linki należy zwracać uwagę na to, aby były one dobrze zoptymalizowane. Oznacza to przez wszystkim dokładne dopasowanie słów kluczowych. Warto posługiwać się synonimami. Jeżeli teksty ma być pozycjonowany pod frazą „wycieczki w góry”, dobrze jest zastosować także anchor teksty „wyjazdy w góry”. W ten sposób udowadniamy wyszukiwarce internetowej, że nasza strona nie jest spamem.

Anchor teksty muszą być idealnie dobrane. Nie mogą budzić żadnych wątpliwości odbiorcy. Użytkownik klikając na anchor link, powinien zostać przekierowany na stronę, której się spodziewa. Czasami warto użyć, jako anchor tekstu samego adresu internetowego. Google nie zakazuje takich działań, a pozwalają one zminimalizować problem nadużywania anchor tekstów.

Anchor linki nie mogą być zbyt długie. 60 znaków to absolutne maksimum. Linki o krótszej treści według wielu badań prowadzą do lepszych wyników. Przekraczanie liczby zalecanych znaków powoduje z kolei zmniejszenie wartości słów tworzących anchor tekst.

Zobacz również