img

Jakie opcje płatności powinny być w sklepie internetowym?

Sklep online powinien oferować swoim klientom szeroki wachlarz sposobów płatności za zakupione towary. Możliwość zapłaty za zamówienie w preferowanej przez klienta formie bardzo często decyduje o wyborze danego sklepu internetowego. Jakie opcje płatności wydają się nieodzowne?

Metody tradycyjne
Wśród klientów polskich sklepów internetowych najbardziej popularne okazują się konwencjonalne metody zapłaty za zakupione produkty. Należą do nich płatności gotówkowe oraz przelewy bankowe i pocztowe. Dokonując zakupów w sieci wcale nie musimy posiadać konta internetowego. Za towar możemy zapłacić gotówką przy odbiorze przekazując należną kwotę kurierowi lub listonoszowi. Możemy również udać się na pocztę lub do banku, wypełnić stosowny blankiet i w ten sposób zrealizować płatność. Dlaczego te formy płatności są w dalszym ciągu powszechnie wykorzystywane, kiedy mamy tyle wygodniejszych, szybszych i bezpieczniejszych opcji do wyboru? Być może po prostu jesteśmy w tej kwestii tradycjonalistami.

Przelew bankowy – zwykły i internetowy
Przelew to kolejna metoda płatności, bez której trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie sklepu internetowego. Możemy skorzystać z opcji przelewów tradycyjnych. Po zamówieniu towaru i otrzymaniu potwierdzenia należy przelać żądaną kwotę na rachunek sprzedawcy w placówce bankowej lub pocztowej. Jednak zdecydowanie wygodniejszą formą zapłaty są przelewy online. Wybierając opcję płatności przelewem internetowym zostajemy automatycznie przekierowani do systemu bankowości elektronicznej naszego banku. Tam wypełniamy formularz przelewu i potwierdzamy jego realizację za pomocą jednorazowego kodu lub tokena.

Szybkie płatności internetowe
To metoda zbliżona nieco do przelewów internetowych. Różnice między tymi formami płatności są jednak duże. Szybka płatność online dokonywana jest za pośrednictwem operatora. Do najbardziej popularnych pośredników należą serwisy PayU oraz DotPay. Po wybraniu opcji szybkiej płatności internetowej zostajemy przekierowani do formularza przelewu. Nie musimy jednak podawać żadnych danych. Są one generowane automatycznie, co znacznie przyspiesza całą operację oraz niweluje ryzyko pojawienia się błędów. Transakcja wymaga jedynie zatwierdzenia z naszej strony za pomocą odpowiedniego kodu. W momencie zatwierdzenia informacja o dokonaniu płatności przekazywana jest zarówno do kupującego, jak i sprzedawcy, który może błyskawicznie rozpocząć realizację zamówienia.
 

Zobacz również