img

Konkurencja. Nie narzekaj! Wykorzystaj!

Większość z przedsiębiorców narzeka na konkurencję. Postrzega ją wyłącznie, jako tą, która zabiera potencjalnych klientów, a co za tym idzie zmniejsza zyski. Tymczasem okazuje się, że konkurencja może okazać się potrzebna i wcale nie jest samym złem.

Konkurencja źródłem wiedzy
Rozpoczynając działalność gospodarczą jesteśmy niekiedy jak dzieci błądzące we mgle. Oczywistym jest, że są nam potrzebne różne wzorce oraz inspiracje. Podglądając działania konkurencji sami możemy uniknąć niepotrzebnych błędów. Konkurencja jest ponadto nieocenionym źródłem wiedzy na temat sposobów promocji i trafiania do klienta. Nawet, gdy nasza firma działa już na rynku od dłuższego czasu konkurencja może stać się motorem naszych dalszych działań oraz motywacją do ciągłego doskonalenia naszych produktów lub usług.

Unikanie błędów
Bardzo często nie potrafimy obiektywnie ocenić naszej własnej firmy. Ocena konkurencyjnych przedsiębiorstw idzie nam znacznie lepiej. Niektóre błędy konkurencji są tak spektakularne, że trudno je przeoczyć. Warto obserwować konkurencyjne firmy wyłapując nie tylko te większe, ale i mniejsze wpadki. Możemy z nich wyciągnąć wnioski i nie powielać podobnych błędów w prowadzeniu naszej działalności. Uczenie się na cudzych błędach pozwoli Ci uniknąć wielu kosztów i negatywnych konsekwencji podejmowanych kroków.

Motywacja do działania
Sukcesy konkurencji mogą stać się dla Ciebie silnym bodźcem do poprawy sytuacji własnego przedsiębiorstwa. Potraktuj konkurencję jak rodzaj wyścigu, w którym uczestniczysz. Oczywiście nie każdy może w nim wygrać. Po drodze zdarzają się również porażki. Jednak w tym przypadku równie ważny jak cel, jest droga do niego. Droga, na której zdobywasz nowe doświadczenia, poszerzasz swoją wiedzę i doskonalisz swoje umiejętności. Jest dokładnie jak w znanej piosence. „Nie o to chodzi by złowić króliczka, ale by gonić go”.
Wykorzystaj konkurencję, jako najlepszego nauczyciela. Staraj się nie patrzeć na nią przez pryzmat zagrożenia. Znajdź raczej te elementy działalności przedsiębiorstw konkurencyjnych, których jesteś w stanie się nauczyć i powielić je w swojej firmie.

Zobacz również